Laserové gravírovanie a vyrezávanie

Laserové gravírovanie a vyrezávanie sa stalo za posledné roky veľmi populárne a našlo si využitie v mnohých sférach či už ide o reklamu alebo rôzne dekorácie, hračky až po funkčné dielce. Najpoužívanejším druhom laseru je CO2, ktorý gravíruje na organické materiály ako drevo, sklo, plast či koža. Laser vyniká v trvácnosti, presnosti, rýchlosti a flexibilite. Tak isto je aj obľúbenou voľbou pri gravírovaní vlastnej reklamy, ale aj pri individuálnej výrobe ako príklad môžeme uviesť gravírovanie na nože, stojany, vývrtky na víno, tácky, prívesky, zapaľovače apod.

Niečo z histórie

Laser býva označovaný za jeden z najväčších objavov 20. storočia a svoje uplatnenie našiel v každom odvetví. Objav lasera môžeme pokojne označiť za veľký krok vo vývoji ľudstva. Prvý laser predstavil Theodore Harold Maiman v roku 1960. Mal tvar tyče malých rozmerov so striebornými zrkadlami na koncoch, ktoré slúžili na zosilnenie svetla. V laseri zo syntetického rubínu dochádzalo k stimulovanej emisii žiarenia – tento pojem zaviedol ešte desiatky rokov predtým Albert Einstein, ktorý ju fyzikálne skúmal. Laser je zdrojom špeciálneho druhu svetla, ktoré sa v prírode nevyskytuje. Kombinácia všetkých jeho vlastností umožňuje sústrediť veľkú hustotu energie do malého bodu, čo má za následok natavenie alebo dokonca odparenie materiálu. Preto sa laser s obľubou využíva pri zváraní a obrábaní rôznych materiálov.

Prvý krok pri rezaní alebo gravírovaní - spracovanie návrhu v špeciálnom grafickom editore

Umiestnime požadovaný materiál na miesto a skontrolujeme pozíciu. Náš laser má pracovnú plochu 100x60cm . Ak sa rozhodneme deliť materiál, hrúbka napríklad drevenej dosky je maximálne 1cm.

img

Či už sa rozhodnete pre delenie alebo gravírovanie tak výsledkom môžu byť aj takéto krásne kúsky

img

Pri gravírovaní nie je podmienkou rovný povrch a môžeme tak zvoliť rôzne tvary.

Pri gravírovaní nie je podmienkou rovný povrch a môžeme tak zvoliť rôzne tvary.